12 lipca 2018

Rzeszów przypomni postać Freda Zinnemanna. W sierpniu odbędzie się festiwal poświęcony hollywoodzkiemu reżyserowi, który urodził się w Stolicy Podkarpacia. W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty i pokazy filmów na rzeszowskim rynku.

Wiedeń – to miasto najczęściej widnieje w metryczkach urodzenia znanego hollywoodzkiego reżysera Freda Zinnemanna. Sam twórca za życia podkreślał, że urodził się w stolicy Austrii, ale dzięki dokumentom wiemy, że miejsce jego pochodzenia to Rzeszów. Tutaj urodził się w 1907 roku i przez kilka lat mieszkał z rodzicami w jednej z kamienic na rzeszowskim rynku. Rodzice Zinnemanna wyemigrowali do Wiednia przed I Wojną Światową.

„W samo południe” to tytuł projektu który przypomni tego wybitnego reżysera. W ramach festiwalu który rozpocznie się 15 sierpnia zobaczymy 8 filmów Freda Zinnemanna: m.in. słynny western „W samo południe” czy nagrodzony Oscarem „Oto jest głowa zdrajcy”. Projekcje będą się odbywać w Kinie Zorza i na rzeszowskim rynku – towarzyszyć będą im dyskusje krytyków filmowych.

Festiwal to także wydarzenia towarzyszące: na jednej z kamienic powstanie mural nawiązujący do filmów Zinnemanna, będą także wystawy i warsztaty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, Podkarpacka Komisja Filmowa oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

PROGRAM FESTIWALU

Grażyna Bochenek – dziennikarka, koordynator projektu – o pochodzeniu reżysera

Artur Sołek