25 marca 2022

Joe Biden rozpocznie swoją dwudniową wizytę w Polsce od Rzeszowa. Ma wylądować w Jasionce o 14.15. Prezydent Stanów Zjednoczonych ma wylecieć do Warszawy przed 18.

Gen. brygady rezerwy Wojska Polskiego Tomasz Bąk, prof. WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej powiedział w Radiu VIA, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Rzeszowie ma cele wieloaspektowe.

Nasz poranny gość powiedział, że wizyta na wschodniej flance NATO to także wyraźny sygnał polityczny.

Gen. Bąk zapytany czego mogą dotyczyć rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Joe Bidena podczas sobotniego spotkania, powiedział, że może być poruszana sprawa przyszłej, stałej obecności wojsk amerykańskich w określonych bazach w Polsce, jako element wzmacniający system bezpieczeństwa naszego kraju. Spodziewa się, że zostaną poruszone także kwestie ułatwienia szybkich zakupów sprzętów uzbrojenia przez polskie Siły Zbrojne.

Nasz poranny gość podsumowując miesiąc działań wojennych na Ukrainie powiedział, że Rosja nie spodziewała się, że Ukraińcy stawią tak duży opór. Strona rosyjska nie doceniła siły, jaką dysponuje obecnie Ukraina – powiedział nasz gość. Gen Bąk dodał, że od ponad 20 lat siły zbrojne Ukrainy przechodzą głęboką modernizację, zarówno pod względem systemów dowodzenia, jak i wyposażenia. Żołnierze uczestniczyli w misjach pokojowych szkoląc się z żołnierzami innych państw. Ta armia zrobiła potężny krok, czego Rosja nie doceniła – powiedział. Uważa, że w dalszych działaniach na Ukrainie ważna jednak jest pomoc Zachodu.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska