10 grudnia 2020

Zakończył się Powszechny Spis Rolny. Spis objął pół miliona gospodarstw rolnych Nasze województwo osiągnęło poziom spisu gospodarstw rolnych na poziomie prawie 98 % i zajęło drugie miejsce w zakresie realizacji spisu powszechnego w skali całego kraju.

Na Podkarpaciu jedną z gim, która osiągnęła wysoki odsetek samospisu jest gmina Czudec. Wynik ten pozwolił gminie zająć pierwsze miejsce w kategorii ponad 800 gospodarstw rolnych zobowiązanych do wzięcia udziału w spicie. Jak mówi Andrzej Ślipski, wójt gminy Czudec, tak wysoki wynik, to efekt kilku czynników.

 

Na terenie gminy Czudec spisem rolnym zostało objętych 931 gospodarstw indywidualny. Ze względu na pandemię koronawirusa większość rolników dokonało spisu telefonicznie, mówi Izabela Kania, rachmistrz spisowy w gminie Czudec.

Dzięki wysokiej liczbie gospodarstw, które samodzielnie zrealizowały obowiązek spisowy , gmina Czudec oraz 4 sołectwa z gminy otrzymają nagrody rzeczowe oraz finansowe. W przyszłym roku odbędzie się kolejne badanie statystyczne – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który obejmie wszystkich obywateli w całym kraju. 

Agnieszka Bojda