29 października 2018

Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św Brata przygotowuje się do sezonu zimowego.

Dużym sukcesem zakończyła się akcja „Ziemiopłody” . Przez ponad miesiąc podopieczni stowarzyszenia odwiedzali sąsiednie wioski, których mieszkańcy dzielili się tym co zebrali na swoich polach. W 32 miejscowościach udało się zebrać 30 ton ziemniaków, 6 ton zboża, a także kilka ton marchewki, kapusty, buraków, cebuli i innych warzyw.

Aleksander Zacios, prezes Rzeszowskiego Towarzytstwa im. św. Brata Alberta powiedział w porannym programie Radia Via, że darów jest tak dużo, że część warzyw jest wydawana najuboższym rodzinom.

1 i 2 listopada prowadzona będzie kwesta na rzecz podopiecznych stowarzyszenia. Aleksander Zacios powiedział w Radiu Via, że wolontariusze będą kwestować na 52 cmentarzach w regionie. Pieniądze zebrane podczas tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę Centrum Integracji Społecznej. Centrum wspiera bezdomnych w powrocie do społeczeństwa i w odnajdywaniu się na rynku pracy.

W ubiegłym roku udało się zebrać 140 tys. zł. Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzi trzy schroniska dla bezdomnych: dla mężczyzn w Rzeszowie i Jaśle oraz dla kobiet w podrzeszowskiej Racławówce. Albertyńska jadłodajnia w Rzeszowie wydaje dziennie około 500 darmowych posiłków dla osób bezdomnych, ubogich i podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska