2 marca 2020

Rośnie liczna zachorowań na grypę. W ubiegłym tygodniu w całej Polsce zgłoszono 200 tys. zachorowań, na Podkarpaciu sanepid odnotował 6,5 tys. przypadków.

Czy jest to już szczyt sezonu będzie wiadomo w momencie, gdy spłyną ostateczne dane za ostatni tydzień lutego. Od początku sezonu, czyli od września w naszym regionie hospitalizowanych było 300 osób, 4 osoby zmarły w wyniku powikłań pogrypowych. Małgorzata Witas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej powiedziała w Radiu Via, że grypy nie należy bagatelizować. W razie wystąpienia objawów najlepiej pozostać w domu i pamiętać o podstawowych zasadach higieny – dokładnym myciu rąk i stosowaniu jednorazowych chusteczek.

Podobne zasady higieny obowiązują w przypadku koronawirusa. Wirus ten podobnie jak grypa przenosi się drogą kropelkową. Nasz poranny gość – Małgorzata Witas – na pytanie o to czy maseczki zabezpieczają nas przed zachorowaniem powiedziała, że tego typu środki ochrony osobistej powinny być używane przy wystąpieniu objawów choroby.

Na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem jest 109 osób, które przebywały w ostatnim czasie w rejonach utrzymującej się transmisji koronawirusa. I jak informuje w swoim komunikacie Wojewódzka Stacja Sanepidu w Rzeszowie wszystkie osoby są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 7 osób, które są w trakcie badań.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska