23 stycznia 2019

Fiskus rozliczy nas za ubiegły rok. Dzięki nowej usłudze „Twój e-PIT" podatnik nie będzie już musiał wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, by rozliczyć swój podatek. Zamiast tego na portalu podatkowym będzie na niego czekał wypełniony „Twój e-PIT".

Elektroniczne rozliczanie rocznych deklaracji PIT z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Podkarpacia. W ubiegłym roku w naszym regionie za pośrednictwem internetu zostało złożonych ponad 551 tys. deklaracji, co stanowiło 67 proc. wszystkich zaznań podatkowych.

Agnieszka Siwy z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie powiedziała w Radiu Via, że nowa usługa obejmie podatników rozliczających formularzami PIT-37 i PIT-38, czyli m.in. osoby uzyskujące przychody z umowy o pracę. E-PIT będzie wypełniony przez urząd skarbowy na podstawie pozyskanych danych, trzeba będzie je uzupełnić zwłaszcza w przypadku korzystania z ulg.

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, nie będą musieli dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg, np. ulgi na dzieci, ponieważ te dane zostaną automatycznie pobrane z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych.

Aby skorzystać z usługi „Twój e-PIT” nie potrzeba specjalnego oprogramowania – powiedziała Agnieszka Siwy. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl

Jeżeli nie zrobimy nic, PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego, czyli 30 kwietnia.

Usługa „Twój e-PIT” zostanie uruchomiona 15 lutego.

Całość rozmowy tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska