20 marca 2019

Przekaz o polskich „Sprawiedliwych” wciąż jest niewystarczająco słyszany i widziany – uważa Anna Stróż-Pawłowska, dyrektor Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Dlatego potrzebne są spotkania, warsztaty, rożne inicjatywy, które mówią o prawdzie historycznej. 24 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

To ważny dzień w naszym kalendarzu – powiedziała w Radiu Via Anna Stóż-Pawłowska.

Anan Stróż-Pawłowska dodała, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką są potrzebne, by przywracać pamięć o wspólnej historii.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to święto państwowe, które zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta RP w 2018 roku. Obchodzone jest 24 marca – w rocznicę zamordowania rodziny Ulmów. Na Podkarpaciu obchody święta odbędą się w Markowej.

W piątek 22 marca odbędzie się akademia szkolna połączona z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje”. Na sobotę zaplanowano koncert Kwartetu Ślaskiego, zaś główne obchody odbędą się w niedzielę. Rozpoczną się modlitwą nad grobem rodziny Ulmnów, o godz. 11 w kościele parafialnym zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia. Później przy pomniku Rodziny Ulmów uczestnicy uroczystości złożą hołd Polakom ratującym Żydów i zostanie odsłonięta tablica z nazwiskami Polaków ratujących Żydów na Ścianie Pamięci. Zostaną także wręczone odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP. Na zakończenie obchodów odbędzie się spektakl „Sprawiedliwi. Historia Rodziny Ulmów” w wykonaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska