26 kwietnia 2019

Zawieszenie strajku nauczycieli to efekt społecznego zmęczenia protestem – uważa dr Kamil Łuczaj, socjolog, wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Gość porannego programu Radia Via powiedział, że strajkujący mogli czuć nacisk z rożnych środowisk, nie tylko rządu, ale rodziców czy uczniów, także mediów, zwłaszcza przed maturami.

Dr Kamil Łuczaj uważa, że dzisiejsze rozmowy przy tzw. okrągłym stole mogą niewiele wnieść do rozwiązania sporu pomiędzy rządem a nauczycielami, ponieważ zabraknie przy nim związków zawodowych i ekspertów z dziedziny edukacji. Sama formuła okrągłego stołu jest dość kontrowersyjna – dodał nasz poranny gość.

Początek rozmów przy „okrągłym stole ws. edukacji i oświaty” o godz. 12. W spotkaniu, które odbędzie się na Stadionie Narodowym ma uczestniczyć premier Mateusz Morawiecki. „Okrągły stół edukacyjny” ma być skonstruowany w czterech podstawowych obszarach: jakość edukacji, nauczyciel w systemie edukacji, uczeń w systemie edukacji i nowoczesna szkoła.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska