4 grudnia 2019

Będą bonifikaty, ale też kary za nieselektywną zbiórkę odpadów. Na to zgodziła się Rada Miasta Rzeszowa na wtorkowej sesji.

Od 1 stycznia 2020 r. mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się mieć kompostownik, będą otrzymywać bonifikatę. Miesięcznie rodzina do trzech osób dostanie zwrot złotówki, a większa rodzina do 2 zł.  Mieszkańcy, którzy deklarują, że segregują śmieci, a w praktyce tego nie robią, będą płacić dwa razy więcej – powiedział w porannym programie Radia Via Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta, radny klubu Platformy Obywatelskiej.

Przestrzeganie deklaracji śmieciowych dotyczy zarówno mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i tych, którzy mieszkają w blokach. Andrzej Dec przyznał, że problem może pojawić się z weryfikacją deklaracji śmieciowych.

Kara za niesegregowanie śmieci będzie wynosić 100 proc. stawki za odpady segregowane. Dla osób mieszkających w domach będzie to 40 zł dla jednej osoby, 80 zł dla dwóch, 110 zł dla trzech, 132 zł dla czterech i 170 zł dla pięciu i więcej.  Dla mieszkających w blokach odpowiednio: 30 zł, 56 zł, 82 zł, 104 zł i 126 zł. 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska