19 września 2019

W jakiej temperaturze wrze ciekły azot? Kiedy będziemy mogli polecieć na wycieczkę w kosmos? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas Podkarpackiego Festiwalu Nauki, który w piątek 20 września rozpoczyna się w podrzeszowskiej Jasionce.

 To trzecia edycja wydarzenia. Jego pomysłodawcą jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Udowadniamy, że nauka jest blisko nas, a to co nas otacza może być pasjonujące, zwłaszcza jeśli jest przekazane w prosty sposób poprzez np. eksperymenty – mówił w Radiu Via Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji.

Pierwszy dzień Festiwalu przeznaczony jest dla zorganizowanych grup ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na ten dzień wymagana jest rejestracja. W pierwszym dniu Podkarpackiego Festiwalu Nauki odbędzie się również międzynarodowy finał konkursu Learn&Fly, organizowanego w ramach projektu o tej samej nazwie. W konkursie na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot, rywalizować będą finaliści z Hiszpanii, Portugalii i Polski.

W sobotę, drugiego dnia Podkarpackiego Festiwalu Nauki będzie można zwiedzać strefę piknikową i brać udział w pokazach naukowych odbywających się w Centrum Wystawienniczo Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce.

Początek pikniku w sobotę o godz. 10. Wstęp jest wolny.

Drugi dzień festiwalu zakończą występy artystów nawiązujące do naukowych zagadnień. Przed publicznością wystąpią iluzjonista Roman Słomka Siano Show oraz trio muzyczne The ThreeX. Na Wieczór Festiwalowy będzie można wejść wyłącznie z zaproszeniem, które można zdobyć przed festiwalem, m.in. na Facebooku oraz w konkursach organizowanych podczas drugiego dnia imprezy.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska