10 stycznia 2019

Nawet 130 osób może przyjąć schronisko w Rzeszowie prowadzone przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. To największa noclegownia w regionie.

Towarzystwo prowadzi także schroniska i noclegownie w Racławówce i Jaśle. W każdym z tych miejsc, jak powiedział w Radiu Via Aleksander Zacios, prezes rzeszowskiego Towarzystwa, przygotowano po 30 -40 łóżek, ale schroniska w razie potrzeby mogą przyjąć więcej osób. Obecnie noclegownie nie są przepełnione.

Nasz poranny gość przypomniał, że w Rzeszowie oprócz jadłodajni przy ul. Styki działają trzy tymczasowe punkty wydawania posiłków: w Śródmieściu przy ul. Okrzei, na os. Baranówka przy ul. Broniewskiego oraz na os. Nowe Miasto w Domu Seniora. Każdego dnia korzysta z nich ok. 120 osób.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują w sumie 24 placówki udzielające tymczasowego schronienia. W przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć prawie tysiąc osób. Na Podkarpaciu do tej pory, jak wynika z danych Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, nikt nie zmarł z wychłodzenia organizmu.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska