17 września 2019

Promocja zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną na otwartym rynku pracy - taki jest cel Rajdu Rowerowego "Nakręceni na pracę - rowerem przez Podkarpacie".

W wyprawie biorą udział osoby z niepełnosprawnością, pracodawcy i przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które jest współorganizatorem wydarzenia. Chcemy w ten sposób zmieniać świadomość i spojrzenie na osoby niepełnosprawne – mówił w Radiu Via Mariusz Mituś, przewodniczy jarosławskiego koła Stowarzyszenia.

Mariusz Mituś dodał, że osoby z niepełnosprawnością intelektualnie sprawdzają się w rożnych pracach m.in. w gastronomii, hotelarstwie, w sklepie czy myjni. Od lat wypracowywany jest model doradztwa zawodowego i wspierania pracy niepełnosprawnych przez trenera, co też wymaga wsparcia systemowego, po to by większa grupa niepełnosprawnych mogła znaleźć zatrudnienie.

Pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych ma budzić organizowana akcja. Trasa rajdu składa się z kilku odcinków. W wtorek uczestnicy jadą z Sanoka do Przemyśla. Finał akcji w środę w Zarzeczu, który zakończy happening z użyciem budzików. Organizatorami tego przedsięwzięcia są jarosławskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Patronat medialny sprawuje Radio Via.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska