25 października 2018

Właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dotacje i nisko oprocentowany kredyt na termomodernizacje budynków. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Czyste powietrze”.

Projekt będzie realizowany przez 10 lat a przeznaczone na niego fundusze to ponad 100 mld zł. Pieniądze przeznaczone są na kilka działań, to m.in. ocieplenie, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji centralnego ogrzewania oraz wymiana starego pieca na nowoczesny piątej generacji, w którym nie można spalać śmieci – powiedziała w Radiu Via Magdalena Chłopek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Dotacje można uzyskać na inwestycje już rozpoczęte, jednak nie dawniej niż w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Z dofinansowania mogą skorzystać także osoby, które wybudowały nowy dom.

Wysokość dotacji jest zależna od dochodu na jednego członka rodziny. Czym niższy dochód – tym większe dofinansowanie będzie można otrzymać. Będzie to od 30 do 90% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 47,7 tys. zł. Na resztę inwestycji właściciel budynku będzie mógł wziąć nisko oprocentowaną pożyczkę. Maksymalny koszt inwestycji, od których liczona jest dotacja, wynosi 53 tysiące złotych.

Wnioski należy wypełnić elektronicznie i dostarczyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Do tej pory wpłynęło 270 winsoków. W województwie podkarpackim organizowane są spotkania informacyjne -dziś (25 października) w Przemyślu, jutro (26 października) w Leżajsku i w miejscowości Stubno.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska