15 lutego 2019

Dzięki postawie rolników z Podkarpacia zwrócono uwagę na problemy wsi. A porozumienie rzeszowsko-ustrzyckie ma znaczenie do dziś - mówił na antenie Radia Via Wieńczysław Nowacki, jeden z sygnatariuszy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.

W Rzeszowie trwają obchody 38. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Celem protestujących rolników w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie były idee wolności i obrony konstytucyjnej własności ziemi, która szczególnie w Bieszczadach była nielegalnie zabierana przez komunę. Wieńczysław Nowacki, jeden z sygnatariuszy porozumień, powiedział w Radiu Via, że dzięki postawie rolników z Podkarpacia zwrócono uwagę na problemy wsi. A porozumienie rzeszowsko-uystrzyckie ma znaczenie do dziś.

Wieńczysław Nowacki podkreśla, że wydarzenia sprzed 38 lat trzeba przypominać, m.in. dla potrzymania polskiej tradycji gospodarowania ziemią.

W sobotę w Rzeszowie odbędzie się zjazd sygnatariuszy i uczestników strajków chłopskich sprzed 38 laty, a w niedzielę o godz. 11 w kościele Farnym zostanie odprawiona Msza św. Tuż po niej uczestnicy złożą wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w rynku i tablicą upamiętniającą miejsce strajku w dawnym Domu Kolejarza.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska