31 maja 2019

Cenne pod względem archeologicznym znalezisko zostało odkryte na Białej Górze pod Sanokiem na terenie Nadleśnictwa Brzozów.

To elementy okucia uprzęży końskiej, w tym tarczki, wisiorki z miedzianej blachy pochodzące z epoki brązu. Odkrycia dokonała prywatna osoba, a w wydobyciu skarbu uczestniczył archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku dr Piotr Kotowicz. Jak powiedział w porannym programie Radia Via jest to cenne znalezisko pochodzące sprzed 3 tys. lat.

Dr Piotr Kotowicz powiedział, że znalezisko odkrywa historię lesistych stoków Gór Słonnych, które były przed wiekami mocno zaludnione. Dodał, że odkrycie tego skarbu to prawdziwa archeologiczna rewelacja. Bardzo rzadko znaleziska trafiają do rąk archeologów w stanie nienaruszonym. Tym większe uznanie należy się odkrywcy, który zachował się bardzo profesjonalnie – podkreślał nasz porannym gość.

Prace nad znaleziskiem będą kontynuowane. W poniedziałek skarb zostanie prześwietlony rentgenem, po to by sprawdzić co może  kryć się jeszcze w wydobytej bryle.

 

Całość rozmowy tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska