17 stycznia 2019

260 tys. zachorowań i podejrzeń o zachorowanie na grypę zanotowano od początku stycznia w Polsce. Na Podkarpaciu ponad 6100. Tak wynika z najnowszych danych sanepidu.

Z każdym dniem rośnie liczba chorych. Tylko drugim tygodniu stycznia zachorowało 140 tys. osób, o 30 tys. więcej niż na początku miesiąca. Jedna osoba – w województwie wielkopolskim– zmarła w wyniku powikłań pogrypowych. A nie jest to jeszcze szczyt sezonu grypowego. Już wiadomo jaki szczep wirusa krąży w tym sezonie – powiedziała w Radiu Via Małgorzata Witas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Na Podkarpaciu tylko w ciągu 2 tygodni stycznia zanotowano ponad 6100 zachorowań na grypę. Hospitalizowano 35 osób. Siedmiu pacjentów w związku z podejrzeniem szczepu grypy AH1N1 jest izolowanych.

Małgorzata Witas powiedziała w porannym programie, że niewiele osób decyduje się na szczepienia przeciw grypie. W skali kraju to zaledwie 3%.

Małgorzata Witas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie podkreśliła, że zachorowania na grypę nie należy bagatelizować, a najgroźniejsze są powikłania pogrypowe. Dlatego w każdym przypadku warto skorzystać z pomocy lekarza.

Całość rozmowy tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska