11 kwietnia 2019

Mija 79 lat od Zbrodni Katyńskiej.

Wiosną 1940 r. sowiecka policja polityczna NKWD wymordowała prawie 22 tys. jeńców wojennych i więźniów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Ponad 700 osób pochodziło z terów obecnego województwa podkarpackiego. 13 kwietnia 1943 r. została ujawniona informacja o odkryciu masowych grobów w Katyniu.

Jak powiedział w Radiu Via dr Piotr Szopa, historyk z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zbrodnia ta była zaplanowanym mordem na obywatelach Rzeczpospolitej Polski, w tym oficerach wojska polskiego, policjantach

Dr Piotr Szopa dodał, że w czasie, kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich przeprowadzonej przez władze sowieckie. Według danych NKWD w czasie deportacji zesłano łącznie około 61 tys. osób, głównie do Kazachstanu.

Poranny gość Radia Via podkreślał, że prawda o zbrodni katyńskiej przez wiele lat była ukrywana. Dlatego dziś wciąż odkrywane są nowe dokumenty, a historycy czekają zwłaszcza na ujawnienie białoruskiej listy katyńskiej .

Z okazji 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej rzeszowski oddział IPN przygotował kilka wydarzeń. W piątek 12 kwietnia w siedzibie IPN w Rzeszowie o godz. 9 i 11.30 odbędą się prelekcje – ‚Zbrodnia katyńska i kłamstwo katyńskie”, a tuż po nich pokazy filmu „Ofiara Pionków” i „Czaszka z Katynia”. Natomiast o godz. 17 zaplanowano pokaz filmu „Ostatni Świadek”.

Całość rozmowy tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska