30 stycznia 2019

Ponad 1350 wniosków z Podkarpacia wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie o dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”.

Program ruszył we wrześniu ubiegłego roku, ale między 1 a 21 stycznia tego roku wstrzymano przyjmowanie winsoków ze względu na wprowadzane zmiany.

Jak powiedział w Radiu Via Andrzej Indycki, dyrektor Działu Wniosków i Doradztwa Energetycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, zmiany związane były z dostosowaniem warunków programu „Czyste powietrze” do nowej ulgi podatkowej, z której będzie można korzystać od tego roku.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dotacje i nisko oprocentowany kredyt na termomodernizacje budynków. Pieniądze przeznaczone są na kilka działań, to m.in. ocieplenie, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji centralnego ogrzewania oraz wymiana starego pieca na nowoczesny piątej generacji, w którym nie można spalać śmieci.

Dotacje można uzyskać na inwestycje już rozpoczęte, jednak nie dawniej niż w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Z dofinansowania mogą skorzystać także osoby, które wybudowały nowy dom.

Wysokość dotacji jest zależna od dochodu na jednego członka rodziny. Czym niższy dochód – tym większe dofinansowanie będzie można otrzymać. Będzie to od 30 do 90% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 47 tys zł. Na resztę inwestycji właściciel budynku będzie mógł wziąć nisko oprocentowaną pożyczkę. Maksymalny koszt inwestycji, od których liczona jest dotacja, wynosi 53 tysiące złotych.

Wnioski należy wypełnić elektronicznie i dostarczyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Program będzie realizowany przez 10 lat.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska