21 stycznia 2020

Na Podkarpaciu najwięcej kobiet wykonuje badania cytologiczne w powiecie strzyżowskim i rzeszowskim. Najmniejsza zgłaszalność jest w powiecie bieszczadzkim, niżańskim i stalowowolskim.

Rocznie w Polsce ponad 3 tys. kobiet słyszy diagnozę – rak szyjki macicy. Tymczasem 80% przypadków tego raka można by zapobiec. Wystarczy regularnie wykonywać badania cytologiczne. Trwa właśnie Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który ma przypominać kobietom o tym, jak istotne są badania.

Cytologia to najlepsze badanie wykrywające raka szyjki macicy we wczesnym stadium, gdy choroba nie daje jeszcze objawów – mówiła w porannym programie Radia Via prof. Dorota Darmochwał-Kolarz, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Na Podkarpaciu 23 procent kobiet między 25 a 59 rokiem życia robi regularnie cytologię – dodał Rafał Śliż rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ. Najlepsza zgłaszalność na badania w ramach programu NFZ jest w powiecie strzyżowskim i rzeszowskim, najgorzej sytuacja wygląda w powiecie bieszczadzkim i stalowowolskim.

Poranni goście Radia Via przyznali, że znaczna część kobiet wykonuje badania poza programem realizowanym przez NFZ, podczas prywatnej wizyty u ginekologa. W ubiegłym roku takich badań w regionie wykonano prawie 80 tys.

Bezpłatne badania cytologiczne na Podkarpaciu można wykonać bez skierowania w 23 placówkach. Szczegóły można uzyskać pod numerem telefonicznej informacji pacjenta: 800 190 590.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska