15 listopada 2021

Na wnuczka, na policjanta, na prokuratora. Jak nie dać się oszukać?

Złodzieje próbują oszukiwać swoje ofiary na różne sposoby. Jednym z nich jest podszywanie się pod kogoś zaufanego, np. członka rodziny lub funkcjonariusza Policji. Cel jest ten sam. Wyłudzenie pieniędzy. Tylko w tym roku policja w Rzeszowie prowadziła 23 postępowania o wyłudzenia.

Nadkom. Adam Szeląg z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie powiedział w Radiu VIA, że przestępcy nie działają w pojedynkę, zazwyczaj jest to grupa osób, która wykorzystuje osamotnienie seniorów i grając na emocjach wyłudzają pieniądze. Niekiedy są to znaczące kwoty.

Asp. Jerzy Ossoliński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mówił na naszej antenie, że oszuści podszywają się także pod pracowników banków.

Policja przypomina, że w sytuacji, gdy w rozmowach telefonicznych pojawiają się kwestie przekazania pieniędzy, połączenie należy przerwać i skonstatować się z policją lub bankiem.

By dotrzeć do szerokiej grupy seniorów i ich rodzin rzeszowska policja wraz z urzędem miasta Rzeszowa prowadzi kampanię „Stop oszustom”. W mediach pojawią spoty informujące o zagrożeniach, a do szkół zostaną przekazane ulotki i będą organizowane spotkania z uczniami, by w ten sposób dotrzeć do najszerszej grupy mieszkańców. Podobną akcję o zasięgu regionalnym pod hasłem ”Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” będzie prowadzić także Komenda Wojewódzka w Rzeszowie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska