17 września 2021

Dziś obchodzimy 82. rocznicę najazdu Sowietów na Polskę.

17 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Armia Czerwona, wykonując zobowiązania zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego w Moskwie trzy tygodnie wcześniej, przekroczyła wschodnią granicę Rzeczpospolitej.

Jak powiedział w porannym programie Radia VIA Bogusław Kleszczyński, historyk z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Stalin nigdy nie darzył Polski sympatią i chciał wchłonąć teren Rzeczpospolitej w granice Związku Radzieckiego.

Zdradziecka napaść sowiecka zaskoczyła stronę polską, ponieważ 25 lipca 1932 roku Polska zawarła z ZSRR pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do 1945 roku. Ponadto rząd sowiecki potwierdził postanowienia traktatu ryskiego podpisanego po zakończeniu wojny w 1920 roku.

Liczba ofiar represji zastosowanych przez Sowietów wciąż nie jest znana. Masowo wywożono Polaków na Syberię, zsyłano do obozów na przymusowe prace, więziono oraz rozstrzeliwano.

NKWD wymordowało prawie 22 tysięcy obywateli Rzeczypospolitej, jeńców wojennych, oficerów i policjantów, a także przedstawicieli elity polskiej z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Na Podkarpaciu małym Katyniem określane są okolice Turzy koło Sokołowa Młp., gdzie byli rozstrzeliwani żołnierze z obozów w Trzebusce. Według szacunków IPN, określa się, że w turzańskim lesie stracono 250 osób.

Dziś w 82. rocznicę napaści sowietów na Polskę w kościele św. Krzyża w Rzeszowie o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą pod krzyż Ofiar Komunizmu na plac Śreniawitów, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Natomiast 19. września w Turzy o godz. 14 zostanie odprawiona Msza św. polowa pod przewodnictwem ks. bpa seniora diecezji rzeszowskiej Kazimierza Górnego.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska