11 grudnia 2020

Fot. Z archiwum IPN

W niedzielę 13 grudnia będziemy obchodzić 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Dr Marcin Bukała, historyk z rzeszowskiego oddziału IPN mówił na naszej antenie, że władze komunistyczne przygotowywały się do tego kroku od wielu miesięcy, a poprzez wprowadzenie stanu wojennego chciano doprowadzić do likwidacji protestów społecznych i wstrzymać procesy demokratyczne, zainicjowane w sierpniu 1980 roku.

Mimo wciąż toczących się sporów dotyczących zasadności wprowadzenia stanu wojennego ocena historyków tego okresu jest jednoznaczna – mówił na naszej antenie dr Marcin Bukała z rzeszowskiego IPN.

Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. Milicjantów. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

13 grudnia w niedzielę, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w kościele Farnym w Rzeszowie zostanie odprawiona Msza św. o godz. 12.15 w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska