13 grudnia 2021

Dziś mija 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego, jednego z najbardziej traumatycznych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano, ogłoszono wprowadzenie stanu wojennego. Choć przygotowania do tej operacji trwały przez wiele miesięcy. Według szacunków Komitetu Helsińskiego w czasie trwania stanu wojennego i później, z przyczyn politycznych zginęło 93 osoby. Z kolei inna komisja doliczyła się 120 przypadków niewyjaśnionych śmierci.

Jak mówił w porannym programie Radia VIA dr Marcin Bukała, historyk z rzeszowskiego oddziału IPN wciąż odkrywane są karty z wydarzeń okresu stanu wojennego. A przykładów tragicznych pobić, tak jak to było w przypadku Grzegorza Przemyka, można podać więcej. M.in z Podkarpacia.

Nasz poranny gość powiedział, że historycy IPN wciąż docierają do nowych dokumentów tego okresu np. ze spraw sądowych, które pokazują, w jaki sposób władze tuszowały przyczyny śmierci, by ukryć sprawców. Dodał, że nadal nie odkryte zostały archiwa rosyjskie, które mogłyby rzucić światło na uzupełnienie obrazu z wydarzeń stanu wojennego.

Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku.

Dziś o godz. 13.00 w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów. Będzie to spotkanie z opozycjonistami i osobami represjonowanymi w okresie stanu wojennego oraz członkami 'Solidarności” z terenu Podkarpacia.

O godz. 18.00 w Kościele Farnym w Rzeszowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, a po Eucharystii zostaną złożone wieńce i zapalone znicze pod Krzyżem Milenijnym.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska