13 kwietnia 2022

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To święto państwowe, podczas którego przypominamy o jeńcach wojennych i więźniach, zamordowanych w Związku Sowieckim wiosną 1940 r.

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Odpowiedzialni za ten potworny mord nigdy nie ponieśli konsekwencji swoich czynów, a rodziny ofiar katyńskich przez całe dziesięciolecia zmuszone były ukrywać prawdę. Moskwa potwierdziła odpowiedzialność NKWD za wymordowanie polskich oficerów dopiero 13 kwietnia 1990 roku. Nie wszystkie dokumenty odtajniono – mówił w Radiu VIA dr Piotr Szopa, historyk z rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Szacuje się, że wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej mogło być ok. 22 tys. Nasz poranny gość powiedział, że wciąż nie jest znana tzw. białoruska lista katyńska.

Dr Szopa powiedział, że wciąż podejmowane są postulaty badawcze historyków z IPN. Ustalane są losy ludzi, ze środowisk lokalnych – także z Podkarpacia, wywiezionych do obozów, które do dziś są nieznane. Mamy tak wielką liczbę „Katyńczyków”, a tak mało ich znamy – mówił dr Piotr Szopa.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska