8 lutego 2019

27 lutego w Rzeszowie odbywał się będzie Festiwal Języka Rosyjskiego. Festiwal zostanie zorganizowany po raz trzeci i jak mówią organizatorzy z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów, uczniów szkół średnich, studentów i jak się okazuje przedszkolaków.

Festiwal Języka Rosyjskiego to wielkie święto kultury rosyjskiej. W programie znajdą się konkursy językowe, konkurs wiedzy o współczesnej Rosji oraz konkurs piosenki rosyjskiej. Wszystko po to, by promować zepchnięty w szkołach i uczelniach wyższych na margines język rosyjski oraz pokazywać piękno kultury tego kraju.

Festiwal to strzał w dziesiątkę gdyż część uczniów z zainteresowaniem odnosi się do języka rosyjskiego i kultury tego kraju deklarując chęć ich poznania.

Zainteresowanie językiem rosyjskim jest też widoczne na rynku pracy. Ponadto młodzi ludzie chcą się uczyć tego języka dopatrując się w nim wielu podobieństw do języka polskiego. Niekiedy jednak barierą jest alfabet, gramatyka i poprawny akcent.

To, co przyciąga i zachęca młodych do nauki języka rosyjskiego i poznawania tego kraju to także bogactwo kultury rosyjskiej: literatury, malarstwa, architektury, rzeźby i sztuki ludowej.

Festiwal Języka Rosyjskiego to nie tylko konkursy i wykłady, to przede wszystkim barwne widowisko przygotowane przez nauczycieli i uczniów, którzy prezentują się w specjalnie dobranych na tę okazję strojach.

Festiwal startuje o godzinie 9.00. Organizatorem jest Instytut Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Małgorzata Lewicka-Kyc