27 maja 2022

W Sanoku odbył się III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie PRO ARTIS.

Pomysł powstania Festiwalu zrodził się z potrzeby ożywienia kultury muzycznej miasta Sanoka, szczególnie w zakresie muzyki organowej i kameralnej, która na terenie województwa podkarpackiego nadal jest jeszcze mało popularna.

W tegorocznej edycji Festiwalu wzięli udział światowej rangi, wybitni polscy i zagranicznych artyści muzycy i pedagodzy. Wśród nich: Paweł Kopiec, Łukasz Kot, Dalia Jatautaité, Stanislav Šurin, Krzysztof Lukas, Renata Marzec, Radosław Marzec, Ryszard Żołędziewski i Piotr Rojek.

Koncerty organowe odbywały się w kościołach. Wykorzystując to, co mamy w naszym mieście, chcieliśmy pokazać, że organy to nie tylko muzyka religijna, ale mogą one zabrzmieć w innej konfiguracji, czyli organy w połączeniu z klarnetem, wiolonczelą czy saksofonem. Poprzez te ciekawe połączenia łatwiej dostrzegamy różnorodność muzyki – mówi Łukasz Kot prezes Stowarzyszenia Pro Artis.

Organizatorzy podkreślają, że chcą zainteresować innych tym niepowtarzalnym instrumentem. Głównym centrum koncertów pozostają organy, zaś pozostała przestrzeń muzyczna ma za zadanie pokazać bogactwo literatury tego typu muzyki, która przyciągnie nie tylko miłośników dzięków organów, ale także innych słuchaczy.

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku odbywała się od 14 do 22 maja.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska