21 września 2018

Po raz ósmy w Rzeszowie odbędzie się festiwal naukowo-artystyczny "Źródła Pamięci" poświęcony Jerzemu Grotowskiemu, Tadeuszowi Kantorowi i Józefowi Szajnie. Te trzy wybitne postacie światowego teatru związane są z naszym regionem. Wydarzenie rusza w środę 26 września i potrwa do niedzieli, 30 września.

Podczas tej edycji organizatorzy zwracają uwagę na wątki romantyczne w twórczości Grotowskiego, Kantora i Szajny, stąd w programie koncert „Anhelli. Oratorium” Teatru ZAR, spektakl Matka Makryna w wykonaniu Ireny Jun czy premiera Teatru Przedmieście – Faust. Do tego, w myśl romantyzmu premiera rzeszowskiej Maski, czyli Zemsta Aleksandra Fredy. Aneta Adamska, dyrektor artystyczny Festiwalu mówi, że spektakle korespondują ze sobą. – W tym roku wyjątkowo dużo mamy spektakli w których króluje pieśń, obrzędowa czy misteryjna. W programie Festiwalu, jak co roku, dwa spektakle dziennie, na dwóch scenach, Teatru Przedmieście i Teatru Maska, wystawa i panele dyskusyjne dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę. Pierwszy panel będzie poświęcony twórczości prof. Zbigniewa Osińskiego, który jak mówi Aneta Adamska, był motorem tego Festiwalu. Zmarł w tym roku, w styczniu. Do Festiwalu dołącza nowa przestrzeń DAGART GALERIA w Millenium Hall. 

Teatr Przedmieście pokaże premierowo Fausta, Johanna Wolfganga Goethego w w reżyserii Anety Adamskiej. Nie będzie to klasyczna repertuarowa pozycja, ale jak zwykle sztuka przefiltrowana przez autorską wizję reżyserki. W spektaklu mieszają się elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów.

Premiera Teatru Maska to „Zemsta” w reżyserii Pawła Aignera. – „Zemsta” na scenie Maski będzie miała ducha romantycznej energii, zupełnie niekiełznanej. Zależy mi, aby widz został napadnięty przez teatr.

Monika Szela, dyrektor Teatru Maska, dodaje, że zamierzeniem Festiwalu nie jest pokazanie że Szajna, Grotowski i Kantor to tylko historia teatru. – Czas płynie, inspiracje są nadal. Jeżeli widzowie ocenią, że ta edycja Festiwalu jest bardzo uwspółcześniona i pokazuje oblicze teatru 21. wieku, to będziemy się bardzo cieszyć. Teatr cały czas żyje.

Chcemy odnosić się do tego co było, ale pamiętamy, że byli to twórcy awangardowi. – mówi Aneta Adamska.

Festiwal „Źródła Pamięci” rusza w środę 26 września. Wydarzenie otworzy wystawa Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej „15 wystawa” w Teatrze Maska. 

Szczegółowe informacje odnośnie programu i spektakli TUTAJ i TUTAJ .

Agnieszka Radochońska-Kloc