2 lutego 2020

Robe McBride z z Wielkiej Brytani przyjedzie do Rzeszowa zobaczyć niezwykły okaz przyrodniczy - drzewo czarnego bzu.

Ambasador Konkursu Europejskie Drzewo Roku Robe McBride z z Wielkiej Brytani przyjedzie do Rzeszowa zobaczyć niezwykły okaz przyrodniczy – drzewo czarnego bzu, które zwyciężyło w konkursie Drzewo Roku 2019 w Polsce. Ok. godz. 16.15 spotka się pod Czarnym Bzem z mieszkańcami Rzeszowa, aby wesprzeć ich starania w zdobyciu tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2020.

Czarny Bez w Rzeszowie zwyciężył w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2019, zapewniając sobie tym samym udział w europejskim konkursie. 200-letni Czarny Bez w Rzeszowie, rosnący na skwerze między blokami w samym sercu miasta to swoisty cud natury. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej.

Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 10. lat szuka w całej Europie drzew z najciekawszymi historiami. Udział drzewa Bzu Czarnego w europejskim konkursie stanowi zaszczyt i jest niewątpliwym sukcesem miasta Rzeszowa. Głosy na Czarny Bez w Rzeszowie można oddawać przez cały luty na stronie  www.treeoftheyear.org Zapraszamy do głosowania!

Iwona Kosztyła