11 września 2018

Już 15 września 2018 r. odbędzie się szósta edycja terenowego Biegu Niezłomnych na dystansach 3 (bieg dziecięco-młodzieżowy), 10 oraz 22 km (półmaraton).

W tym roku start oraz meta znajdują się w miejscowości Hyżne w pobliżu dworku, w którym spędził swoje dzieciństwo generał Władysław Sikorski. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00, start dla zawodników niepełnosprawnych o 10:45, natomiast biegaczy o 11:20.

Trasa biegu ma charakter terenowy, dlatego można nastawić się przede wszystkim na bieg po leśnych i polnych ścieżkach z niewielkimi odcinkami asfaltu, co niewątpliwie podnosi poprzeczkę i satysfakcję ze startu zawodnikom.

Warto zwrócić uwagę na to wydarzenie również ze względu na to, iż ma ono charakter integracyjny – zwody dają możliwość wystartowania również osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach w ich osobnej kategorii.

Jednak to nie wszystko, wyjątkowość wydarzenia zawarta jest także w dodatkowych elementach programu. Bieg Niezłomnych to okazja spotkania z członkami Światowego Związku Żołnierzy AK – grupa bohaterów, świadków historii wojennej i powojennej jest zaproszona w charakterze gości specjalnych – będzie można wysłuchać ich wspomnień, jak również osobiście poznać. W ostatnich latach wiele tematów historycznych poświęconych jest Żołnierzom Wyklętym. Cieszy fakt, iż polskie społeczeństwo nabrało cywilnej odwagi, aby mówić o działalności tych, którzy nie zgodzili się na kolejną, tym razem “czerwoną” okupację Polski. Walcząc o pełną niepodległość Ojczyzny składali oni często najwyższą ofiarę – własne życie. Grupa harcerzy i harcerek ze środowisk rzeszowskich drużyn “Czarna JEDYNKA” i “Zielona DWÓJKA” wraz ze Stowarzyszeniem „Czarna JEDYNKA”, które skupia rodziców i przyjaciół wspomnianych drużyn harcerskich, chcąc aktywnie włączyć się w akcję budowania świadomości historycznej na temat bohaterów narodowych podjęli wyzwanie organizacji Biegu Niezłomnych.

Cieszy fakt, iż dla wielu biegaczy udział w Biegu Niezłomnych stał się wrześniową tradycją. Aż do dnia zawodów można zgłosić swoje uczestnictwo, do czego organizatorzy serdecznie zapraszają. Szczegółowy program, warunki startu oraz zapisy znajdują się na plakacie, stronie internetowej www.czarnajedynka.com oraz Facebook’u.

inf. prasowa