12 września 2018

Jest to stosunkowo nowy szkodnik w Polsce, jednak do tej pory nie siał takiego spustoszenia jak w ostatnich miesiącach - mówi o ćmie bukszpanowej Monika Kucharska-Świerszcz, doktorantka z Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Stadium szkodliwym, jak dodaje, jest gąsienica, mała i niezauważalna, dwumilimetrowa, żółta z czarną główką na początku, żerując przyrasta i przybiera barwy zielono-czarne. – Obgryza młode i częściowo zdrewniałe części roślin. Z czasem takie uszkodzone liście zamierają. Jaja składane są wewnątrz krzewu, przez co trudno je zlikwidować. Monika Kucharska-Świersz mówi, że nie ma jeszcze zarejestrowanych środków do zwalczania ćmy. Zalecane są zarejestrowane środki z grupy nikotynoidów czy perytroidów.

Jadwiga Brzozowska, instruktor ogrodnictwa dodaje, że gąsienica im starsza tym trudniej ją zwalczyć. –Przy usuwaniu gąsienic musimy uważać, ponieważ one plują tym co zjedzą. 

Monika Kucharska-Świerszcz dodaje, że bukszpan należy dokładnie oglądać. –Zaczynając od miejsc zacienionych i głębi krzewów, bo tam gąsienice żerują, tam się ukrywają. 

Posłuchaj:

Ćma pochodzi z Azji. W Europie zaczęła się stopniowo rozprzestrzeniać w wyniku importowania roślin, nie ma tutaj naturalnego wroga. wroga.

Agnieszka Radochońska-Kloc