25 maja 2020

Rosną szanse na budowę w Rzeszowie kolejki nadziemnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która pozwoli na realizację takiej inwestycji. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na budowę jednoszynowej kolejki, która porusza się kilka metrów nad ziemią.

Rosną szanse na budowę w Rzeszowie kolejki nadziemnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która pozwoli na realizację takiej inwestycji. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na budowę jednoszynowej kolejki, która porusza się kilka metrów nad ziemią. Zapisy były w ustawach – brakowało przepisów wykonawczych.

Nowe regulacje zaprezentowano w rzeszowski ratuszu. Za ich przygotowanie dziękował – Prezydent Tadeusz Ferenc

Marcin Warchoł – Wiceminister Sprawiedliwości tłumaczył, że dziś są możliwości budowy takiego środka transportu, ale brakowało przepisów

Podczas prezentacji projektu ustawy w rzeszowskim ratuszu prof. Włodzimierz Choromański z Politechniki Warszawskiej, który wspiera Rzeszów w dążeniach do budowy monoraila, wymieniał zalety tego środka komunikacji i liczy, że dojdzie do jego realizacji

Projekt ustawy o funkcjonowaniu kolei nadziemnej w Polsce trafi teraz do Rady Ministrów, następnie zajmie się nim Sejm. Na razie nie wiadomy kiedy taka kolejka mogłaby powstać w Rzeszowie. Koszt takiego transportu w Stolicy Rzeszowa szacowany jest na ponad 400 mln złotych, ale jak podkreślają eksperci, to nawet kilka razy taniej niż np. metro.

Artur Sołek