19 września 2018

zdj. pixabay.com

Zimne poranki i wieczory, dużo słońca i wysokie temperatury w ciągu dnia. W tym okresie nie trudno o przeziębienia czy grypę, dlatego specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom po grypie są szczepienia. Początek jesieni, to ich zdaniem, najlepszy czas na to, aby zapobiegać.

 – Potencjał zdrowotny zdobyty przez okres wakacyjny pozwala na to, żebyśmy pomyśleli o tym w jaki sposób przygotować się do okresu jesiennego, zimowego i wiosennego kiedy jesteśmy osłabieni. To najlepszy czas na szczepienie przeciwko grypie. – mówi  Bożena Konecko-Szydełko, kierownik oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Każdego roku pojawiają się szczepionki przeciwko grypie o zaktualizowanym składzie. –Szczepionka przygotowywana jest na sezon. Jest to szczepionka, która zabezpiecza przed typowymi serotypami wirusa. W szczepionce zawarte są dwa typy wirusa grupy A i dwa grupy B, które są przyczyną w ok. 70 % zachorowań na grypę.  – dodaje Bożena Konecka-Szydełko.

 

Z roku na rok na grypę choruje coraz więcej osób. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września 2017 roku odnotowano 47 zgonów z powodu grypy i zarejestrowano ponad 5 mln przypadków zakażeń. W 2013/2014 było ich o ponad połowę mniej.

 

Szczepionki przeciwko grypie są płatne. Na 50% procentową zniżkę mogą liczyć osoby po 65 roku życia.

 

Agnieszka Radochońska-Kloc