1 marca 2019

Uroczystości odbędą się między innymi w Rzeszowie.

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To polskie święto państwowe, które co roku obchodzone jest na początku marca. Ustanowione zostało w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Na terenie całego kraju odbywają się liczne uroczystości upamiętniające żołnierzy.

Także w Rzeszowie odbędzie się okolicznościowa spotkanie – mówi Katarzyna Gajda – Bator, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału IPN, współorganizatora wydarzenia. Rozpoczną się mszą świętą w kościele farnym.

O godz 11.30 w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim zostanie otwarta wystawa „Zapomniane Ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45 – 1956” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej

Historia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych związana jest z uchwałą podjętą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2001 roku, kiedy to uznano „zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski”.

Iwona Kosztyła