16 sierpnia 2020

16 sierpnia 2020 r. wyruszamy w kolejny edukacyjny rajd motocyklowy, który tym razem jest jednodniowy – symboliczny – ze względu na sytuację związaną z koronawirusem.

 W  rajdzie weźmie udział około 100 uczestników, którzy będą docierać do punktów zbiórek. Każdy uczestnik otrzymał program, w którym zaznaczono miejsca wspólnych spotkań.

Tegoroczny rajd rozpoczyna się o godz. 8.00 na parkingu przed Cmentarzem wojennym nr 171 w Łowczówku (wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Pleśna). Tam w dniach 22–25 grudnia 1914 r. stoczona została podczas pierwszej wojny światowej bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich. Przypomnimy o tych wydarzeniach, a delegacja złoży kwiaty na cmentarzu.

Następnym punktem zbiórki jest Krosno, gdzie miedzy godz. 10.00 a 11.15 zwiedzimy Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych i obejrzymy interesujące okolicznościowe wystawy oraz eksponaty.

Trzecim punktem zbiórki będzie Pomnik Orląt Przemyskich w Przemyślu. Tam koło godziny 13.30 złożymy pod pomnikiem kwiaty, a delegacja złoży też kwiaty pod tablicą na cmentarzu Zasanie. Następnie, ruszymy w dalsza trasę.

 

Ostatnim punktem zbiórki jest Sędziszów Małopolski, gdzie uczestnicy, którzy wytrwają do końca rajdu i uda się im przejechać całą wielokilometrową trasę – około godz. 16.30 spotkają się pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy z powiatu ropczycko – sędziszowskiego, którzy w 1920 r. stanęli do walki w obronie Lwowa i Małopolski Wschodniej. Tutaj także przypomnimy te wydarzenia oraz złożymy kwiaty. W tym miejscu nastąpi także zakończenie rajdu.

 

Rajd wpisuje się w obchody 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewicką Rosją oraz 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Wojewoda Podkarpacki. Partnerem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

 

Iwona Kosztyła