28 września 2020

Walka z rakiem oraz szczepionki przeciw grypie - to tematy, do których się odniosła na konferncji prasowej europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Elżbieta Łukacijewska – europoseł Koalicji Europejskiej poinformowała na konferncji prasowej o powstaniu w Parlamencie Europejskim komisji ds. walki z rakiem. Zadaniem komisji będzie m. in. wyrównywanie szans, dzięki którym w każdym kraju Unii, dostęp do leczenia onkologicznego będzie taki sam. Jak mówiła europoseł, mieszkańcy Europy Wchodniej powinni mieć dostęp do nowoczesnych terapii, które są na Zachodzie. Komisja ma w przyszłości mieć także swój oddzielny budżet.

Elżbieta Łukacijewska powiedziała również, że wystosowała pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego z pytaniami dotyczącymi zaopatrzenia naszego kraju w szczepionki przeciwko grypie i środki ochorny przed koronawirusem. Jak mówiła europoseł przed nami druga fala pandemii, która po połączeniu z grypą sezonową może stanowić poważny problem dla służby zdrowia.

Elżbieta Łukacijewska przywoływała badania specjalistów, którzy zalecają szczepnie przeciwko grypie dużej liczby osób z grup ryzyka. Tylko wtedy – jak podreślała europosłanka – szczepienie będzie miało wpływ na zdrowie publiczne. Stąd apel do Rządu o zakup większej ilości tej szczepionki.

Elżbieta Łukacijewska powiedziała również, że sprawdziła dostępność do szczepionki przeciwko grypie na Podkarpaciu i okazało się, że nigdzie nie jest ona dostepna.

Artur Sołek