4 października 2018

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim Kinie „Zorza”, zaprasza na pokaz filmu „Zaćma" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

Film „Zaćma” to polski dramat biograficzny z 2016 r., którego akcja rozgrywa się w drugiej połowie lat 50. XX wieku w Warszawie i Zakładzie dla niewidomych w Laskach. Julia Brystiger nie jest już funkcjonariuszką aparatu bezpieczeństwa PRL, pracuje jako redaktorka w wydawnictwie i teraz sama jest rozpracowywana przez Służby Bezpieczeństwa. Szukając porady duchowej próbuje spotkać się z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Zanim dojdzie do konfrontacji z Prymasem Tysiąclecia, Julia będzie musiała przekonać do swoich racji przeżywającą kryzys wiary zakonnicę oraz księdza oślepionego przez bezpiekę w trakcie przesłuchania.

 

Projekcja odbędzie się 9 października 2018 r. w Kinie „Zorza” w Rzeszowie, ul. 3 Maja 28 o godzinie 18.00. Dostępność bezpłatnych wejściówek do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od 2 października od godziny 13.00. Film dozwolony od lat 15. Czas trwania seansu: 109 minut.

 

Agnieszka Radochońska-Kloc