10 marca 2020

Doniesienia dotyczące koronawirusa warto śledzić w sprawdzonych źródłach, bazujących na wiedzy naukowej, np. na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Pierwszym elementem profilaktyki wymienianym przez GIS jest eliminowanie ryzyka zetknięcia się z koronawirusem. Osoby starsze powinny przebywać w miejscach publicznych tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne, a o robienie zakupów, dostarczanie leków oraz załatwianie spraw urzędowych prosić bliskich. Seniorzy muszą wiedzieć, że bezpieczna odległość od osoby, która kaszle, kicha i gorączkuje to 1–1,5 m.

Równie ważne jak unikanie dużych skupisk ludzi jest przestrzeganie zasad higieny. Ci, którzy kaszlą lub kichają, powinni zakrywać usta i nos nie dłonią, a jednorazową chusteczką higieniczną lub zgiętym łokciem. Zużytą chusteczkę należy jak najszybciej wyrzuć do zamkniętego kosza na śmieci, a następnie starannie umyć ręce.

Częste mycie rąk wodą i mydłem to podstawowe zalecenie GIS-u – nie tylko dla seniorów. Wirus przenosi się na rękach, którymi dotykamy oczu, ust i nosa. Dlatego w razie braku dostępu do wody i mydła należy dezynfekować dłonie płynami i żelami na bazie alkoholu (w stężeniu minimum 60 proc.).

Z tego samego powodu trzeba jak najczęściej czyścić powierzchnie, których codziennie dotykają domownicy: blaty, klamki, poręcze, włączniki światła. Najlepiej regularnie przecierać je ścierką nasączoną wodą z detergentem lub środkiem dezynfekującym. Seniorzy powinni pamiętać szczególnie o swoich telefonach, na których gromadzi się mnóstwo wirusów i bakterii. Należy je dezynfekować np. wilgotnymi chusteczkami. GIS przypomina, by nie kłaść telefonu na stole i nie korzystać z niego podczas spożywania posiłków.

Ryzyko związane związane z infekcją koronawirusową osoby starsze mogą zmniejszyć również dzięki utrzymywaniu innych zdrowych nawyków, np. optymalnej diety. GIS podaje, że wskazane jest jedzenie co najmniej pięciu porcji warzyw i owoców dziennie oraz unikanie produktów przetworzonych. Nie wolno zapominać o nawadnianiu organizmu. Każdego dnia trzeba wypijać około 2 litrów wody. Jeśli chodzi o gromadzenie zapasów żywności, GIS jasno wskazuje, że nie ma takiej potrzeby.

 

Iwona Kosztyła