7 grudnia 2020

Poseł Grzegorz Braun i Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jacek Kotula alarmują w sprawie sytuacji w rzeszowskim szpitalu przy ul. Szopena. Ich zdaniem zmiany personalne, które miały miejsce w ostatnim czasie są niekorzystne dla tej placówki. Przed szpitalem razem z politykami protestowali także pacjenci.

Informacje o konfliktach i zmianach personalnych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie docierają od kilku tygodni. Tydzień temu Zarząd Województwa Podkarpackiego poinformował o zmianie na stanowisku dyrektora. Posadę stracił Marek Wiater, a zastąpił go Janusz Ławiński.

Wcześniej jednak pracę straciło dwóch lekarzy: prof. Krzysztof Gutkowski kierownik Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii, a także zastępca dyrektora szpitala oraz dr Ryszard Ziemiakowicz kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Lokalne media pisały o konflikcie w szpitalu oraz protestach lekarzy w nim pracujących, którzy wyrażali niezadowolenie z powodu zmian personalnych w placówce.

Radny Sejmiku Województwa Jacek Kotula mówił dziś przed szpitalem, że jest wiele wątpliwości wokół tych spraw:

 

Przed szpitalem przy ul. Szopena Jackowi Kotuli towarzyszył Grzegorz Braun z Konfederacji, który zapowiedział interwencję poselską

 

Przed KSW nr 1 byli także pacjenci zwolnionych lekarzy, którzy wyrażali swoje niezadowolenie

 

 

1 grudnia opublikowano Komunikat Zarządu Województwa ws. aktualnej sytuacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. W komunikacie czytamy m.in.:

„Wszelkie decyzje związane z bieżącym zarządzaniem i kierowaniem szpitalem, w tym dotyczące spraw personalnych należą do wyłącznej kompetencji dyrektora jednostki. Marszałek Województwa ani jego Zarząd nie mają kompetencji w tym zakresie. Dyrektor szpitala indywidulanie podjął decyzję o odwołaniu p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Klinicznych i Lecznictwa. Natomiast 1. grudnia odbyło się spotkanie marszałka Władysława Ortyla z dyrekcją szpitala. Na podstawie przyjętych ustaleń dyrekcja ma przedstawić zarządowi województwa stosowne wyjaśnienia dotyczące aktualnej sytuacji , na najbliższym planowanym posiedzeniu.”

Artur Sołek