26 listopada 2021

Pomnik autorstwa krakowskiego rzeźbiarza artysty Wiesława Domańskiego przedstawia popiersie pośmiertnie awansowanego do stopnia płk. Łukasza Cieplińskiego.

 

W dzień urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie na terenie jednostki został odsłonięty pomnik poświęcony jego pamięci. Inicjatorem upamiętnienia są 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Pomnik autorstwa krakowskiego rzeźbiarza artysty Wiesława Domańskiego przedstawia popiersie pośmiertnie awansowanego do stopnia płk. Łukasza Cieplińskiego w kurtce oficerskiej munduru galowego Wojska Polskiego II RP wraz z oznaką stopnia podpułkownika na pagonach oraz na lewej piersi munduru symbolem odznaczenia Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także czapce oficerskiej z Orzełkiem, wraz z oznaką stopnia podpułkownika. To ogromna radość, że patron terytorialsów będzie towarzyszył żołnierzom na co dzień – mówi płk. Dariusz Słota, były dowódca podkarpackiej brygady,  jeden z inicjatorów powstania pomnika

Na granitowym cokole popiersia płk. Łukasza Cieplińskiego umieszczone są odlane z brązu – Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954 i symbol 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz tablica memoriałowa rozpoczynająca się od cytatu za płk Cieplińskim: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”

 

Iwona Kosztyła