12 czerwca 2019

Akcja odbędzie się na Rynku Rzeszowskim 15 czerwca br. w godz. 14.00 – 19.00.

II edycja projektu „Krwioobieg Terytorialsa” – 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego realizując swoją misję wspierania lokalnej społeczności w najbliższą sobotę organizuje zbiórkę krwi.

Akcja odbędzie się na Rynku Rzeszowskim 15 czerwca br. w godz. 14.00 – 19.00. Oprócz honorowej zbiórki krwi, w którą licznie włączają się żołnierze Podkarpackiej Brygady, na przybyłych czekać będą także ciekawe punkty zapewniające chętnym:

  • wykonanie podstawowych badań zdrowotnych: EKG, badanie poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, dobór diety itp.

  • naukę udzielania pomocy przedmedycznej

  • stoiska promocyjne, pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego

  • spotkanie z żołnierzami WOT i weteranami AK

  • propagowanie idei zdrowego stylu życia

Na miejscu trwać będzie przez cały czas także minifestyn rodzinny z udziałem służb mundurowych.

Podczas II edycji projektu celem jest zebranie 1500 litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców spośród żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi.

Do akcji może przyłączyć się każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, mająca nie mniej niż 50 kg wagi z dobrym samopoczuciem. Należy posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport).

Zbiórka krwi wśród podkarpackich „Terytorialsów” odbywa się cyklicznie. Dzięki temu do rezerw rzeszowskiego Centrum Krwiodawstwa trafiło już ponad 300 litrów krwi. Żołnierze WOT służący na Podkarpaciu wypełniają w ten sposób swoją misję, którą jest ochrona i pomoc mieszkańcom w każdej sytuacji.

Iwona Kosztyła