1 listopada 2020

fot. FB Burmistrz Leżajska

Na leżajskiej nekropolii realizowanych jest kilka inwestycji.

Pierwsza z inwestycji, to renowacja Kaplicy Marii Jaroszówny. Kaplica, to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na leżajskiej nekropolii. Monumentalny grobowiec został wybudowany w latach 1931-1932. Kaplica, to miejsce pochówku Marii Jaroszówny z fundacji notariusza leżajskiego Alfreda Josse, który również został w niej pochowany. Obiekt ma dużą wartość artystyczną i historyczną.

Maria Jaroszówna, dla której wybudowano grobowiec, była 25-letnią studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu 1931 roku została zamordowana, a wydarzenie wstrząsnęło mieszkańcami miasta. Po tragicznej śmierci Marii, ówczesny leżajski rejent Josse rozpoczął przygotowania do wybudowania wnuczce okazałej i kosztownej kaplicy grobowej.

Druga z inwestycji, to budowa kolumbarium. Na Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku znajdzie się 120 nisz, do lokalizacji urn. Inwestycja realizowana wspólniez MZK w Leżajsku wyniesie ponad 1 mln złotych.

Trzecia inwestycja, to modernizacja kwatery ofiar pierwszej wojny światowej. Szacuje się, że w Leżajsku pochowanych jest nawet 700 żołnierzy – ofiar I Wojny Światowej.

Oprócz tego na cmentarzu uporządkowano otoczenie pomnika Ofiar Komunizmu. Pojawiły się też nowe nasadzenia wzdłuż ulicy Cmentarnej.

 

Artur Sołek