4 maja 2022

32. Batalion Lekkiej Piechoty z Niska wchodzący w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymał imię kapitana Stanisława Uczciwka ps. "Wola"

 Kpt. Uczciwek to bohater walk o niepodległość – oficer Armii Krajowej, zasłużony dla niepodległości Polski. Urodził się 11 grudnia 1912 roku w Warszawie w rodzinie rzemieślniczej. Wraz z rodziną dorastał i uczył się w szkołach miejskich w Łowiczu. W 1935 roku otrzymał w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej – Komorowie promocję na stopień podporucznika piechoty. Działając w czasie okupacji pod nazwiskiem Wolnicki, był bohaterem konspiracji antyniemieckiej i oficerem szkoleniowym Armii Krajowej Obwodu Tarnobrzeg. W październiku 1944 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnobrzegu. Poddany brutalnemu śledztwu, w wyniku którego 29.10.1944 roku został zastrzelony podczas przesłuchania. Zmarły oficer AK został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tarnobrzegu, gdzie do dzisiaj znajduje się jego grób.

Uroczystość nadania imienia 32. Batalionowi Lekkiej Piechoty odbyła się 2 maja na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. W wydarzeniu wzięli udział żołnierze, rodzina patrona, goście honorowi oraz mieszkańcy. Uroczystości zakończyły się na cmentarzu, gdzie złożono kwiaty na grobie kapitana Stanisława Uczciwka.

Iwona Kosztyła