4 czerwca 2021

Kandydaci prezentowali swój program wyborczy. Do Rzeszowa, by wspierać Ewę Leniart przyjechał Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński – Prezes Prawa i Sprawiedliwości udzielił wsparcia Ewie Leniart. W piątkowej konferencji w Racławówce uczestniczył również Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podczas spotkania mówiono o rządowym wsparciu dla budowy tzw. południowej obwodnicy Rzeszowa. Prezes PiS wskazywał, że to ważna dla Rzeszowa droga, która pozwoli rozwiązać problem korków w Śródmieściu.

Jarosław Kaczyński powiedział również: – Pani Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Jest jedynym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Żeby to było jasne dla każdego. I chciałbym żeby wszyscy Rzeszowianie, którzy będą podejmowali zgodnie z regułami demokracji decyzję, to wiedzieli. To jest oczywiste dla nas, ale wiemy, że czasem w Rzeszowie nie jest to oczywiste.

Podczas wydarzenia, został podpisany list intencyjny na budowę nowego odcinka drogi krajowej 97. Dokument podpisali Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa oraz Bogdan Tarnawski, dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

***

Grzegorz Braun zorganizował konferencję prasową razem z Ruchem „Pilnuj Wyborów”. Przedstawiciele Ruchu zapewniali, że będą czuwać nad procesem wyborczym w okręgowych komisjach wyborczych. Grzegorz Braun mówił z kolei o finasowaniu kampanii wyborczej i limitach z nią związanych: – Rozmiar zaangażowania komitetów wyborczych w kampanię wyborczą jest ściśle limitowany przez ordynację wyborczą. Ten limit to 60 groszy na mieszkańca miasta. Może się komuś wydawać, że te sto kilkanaście tysięcy, to „złote góry”. Przestrzegając tego limitu stać nas na to, co możecie państwo zaobserowoać w przestrzeni publicznej: liczne eventy, rozmaite akcje. Ale rozjerzyjcie się państwo po mieście. Zobaczycie wielkoformatową reklamę kontrkandydatów. Jeśli nasi kontrkandydaci w sposób jawny, „przewalają” limitowany budżet na kampanię prezydencką, to w jakim stopniu będziecie mogli liczyć na uczciwość polityków, którzy w ten sposób z nami grają?

Grzegorz Braun powiedział, że wielkoformatowe billboardy, to bardzo duży koszt, i trudno jest wykupić dużo przestrzeni reklamowej, stosując się do obowiązujących limitów. Współpracownicy Grzergorza Brauna wyliczali, że sam wydruk banerów o łącznej powierzchni 1700 m2, to koszt 38 tys. złotych. Do tego należy doliczyć koszty wynajęcia powierzchni. – Albo te koszty są poniesione, albo ktoś moim kontrkandydatom robi ogromną uprzejmość – mówił Grzegorz Braun.

***

Konrad Fijołek przedstawił swój plan zagospodarowania brzegów Wisłoka.

Konrad Fijołek powiedział, że tereny nad Wisłokiem, a szczególnie teren Klubu Kajakowego, są mu bliskie, ponieważ kiedyś sam trenował tu kajakarstwo.

Chcemy, żeby ten zalew, te szuwary stały się kolejną, jeszcze fajniejszą atrakcją dla Rzeszowa. Zapewniały takie rozrywki jak kajaki, rowerki i różnego rodzaju łódki, żeby robić tu wycieczki dla rzeszowian, którzy dzięki temu poznają jeszcze bardziej te tereny – mówił Konrad Fijołek. -Aby szuwary wyposażyć w takie drewniane trapy, do których można by także przybić, odpocząć. Mam nadzieję, że wspólnie z Wodami Polskimi uda nam się wspólnie zgodę na takie rzeczy uzyskać.

Konrad Fijołek powiedział, że chce aby Wisłok na całej swojej długości stał się „zieloną osią miasta”. Tereny nad Wisłokiem powinny być wyposażone w ścieżki rowerowe, biegowe i spacerowe. Konrad Fijołek chce również unowocześnienia takich miejsc jak Rzeszowski Klub Kajakowy, tworzenia infrastruktury wypoczynkowej wzdłuż brzegów Wisłoka i zadbania o rezerwat przyrody Lisia Góra.

04.06.2021 Rzeszow.Fot. Grzegorz Bukala

 

***

Marcin Warchoł przedstawił „Hattrick Warchoła”, czyli 3 najważniejsze zobowiązania, które kandydat zrealizuje w przypadku wygranej w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Te trzy zobowiązania dotyczą służby zdrowia, odkorkowania Rzeszowa oraz większej liczby miejsc do rekreacji.

Marcin Warchoł powiedział, że każdego roku kadencji zwiększy kwotę na ochronę zdrowia w budżecie miasta o 1 mln złotych. Kandydat dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy, chce budować Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka oraz Szpital Unwiersytecki.

– Dwie ważne instytucje, które zostaną zrealizowane z KPO. Bardzo istotne jest, żebyśmy na Podkarpaciu, w Stolicy Województwa mieli tego typu szpital, gdzie młode kadry będą się uczyć, a pacjenci będą korzystać z najwyższych standardów służby zdrowia.

Odkorkowanie Rzeszowa ma dokonać się dzięki obwodnicy południowej, „ringu” wokół miasta i Wisłokostrady.

Marcin Warchoł chce zbudować również: Aquapark, Stadion Resovii (PCLA), Wodny Plac Zabaw na bulwarach w miejscu nieczynnej fontanny, plażę miejską, m.in. nad Wisłokiem i na Żwirowni.