6 marca 2019

To wyjątkowi fachowcy - mówią mamy

Kłopoty z laktacją to problem wielu świeżo upieczonych mam. Aby karmienie piersią przebiegało prawidłowo, konieczny jest instruktaż i wsparcie, czas i umiejętności. W celu zapewnienia matkom fachowej, dość wąsko wyspecjalizowanej opieki powstała oddzielna specjalność w medycynie. Dziś świętują Międzynarodowi Dyplomowani Konsultanci Laktacyjni.

Poradnictwo laktacyjne jest nauką interdyscyplinarną – wykorzystuje wiedzę z wielu dziedzin medycyny: fizjologii i endokrynologii, pediatrii i neonatologii, położnictwa, medycyny rodzinnej, farmakologii i epidemiologii. Karmienie piersią powinno być przyjemne dla mamy, a dziecku dawać optymalną ilość pokarmu.

Mamy mają mnóstwo pytań – mówi Filomena Poniewozik, Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny z Poradni Laktacyjnej przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Taka pomoc jest potrzebna i cieszymy się, że mamy takie wsparcie – mówią mamy

Idea profesjonalnego poradnictwa laktacyjnego narodziła się 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Rozwija się intensywnie na całym świecie, również w Polsce.

Iwona Kosztyła