18 lipca 2019

Na Podkarpaciu skrócił się czas oczekiwania na operacje zaćmy. Niektóre placówki wykonują taki zabieg nawet do dwóch tygodni.

Na Podkarpaciu skrócił się czas oczekiwania na operacje zaćmy. Jeszcze 4 lata temu średni czas oczekiwania na taki zabieg wynosił nawet 400 dni.Obecnie średni czas oczekiwania na operacje zaćmy w Rzeszowie wynosi około 40 dni, podczas gdy w Tarnowie jest to nawet 720 dni.

Liczba osób oczekujących to około 3 tysiące, a w skali kraju około 300 tysięcy. Czas oczekiwania powinien nadal ulegać skróceniu ponieważ podkarpackie szpitale wykonują średnio około 1300 zabiegów miesięcznie.

W przypadkach stabilnych czas oczekiwania do 2 tygodni aktualnie jest m. in. w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie, Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu, czy Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu.

Do miesiąca czasu poczekamy w Klinicznym Szpital Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie czy Wojewódzkim Szpital w Przemyślu.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku badań rezonansem magnetycznym. Średni czas oczekiwania w czerwcu wynosił około 54 dni. NFZ szacuje,  że w kolejnych miesiącach ulegnie on skróceniu do 48 dni. W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania uległ skróceniu o 45 dni czyli o około 40 %.

Badanie rezonansem najszybciej wykonamy w placówkach:

  • Asklepios w Rzeszowie przy ul. Podwisłocze i Kolejowej

  • Voxel w Łańcucie i Przemyślu

  • Lux Med. W Rzeszowie

  • ZOZ Dębica

Artur Sołek