18 marca 2020

Zapoznaj się z zasadami i zadbaj o zdrowie innych.

Trwa sprowadzanie Polaków do kraju. Każdy, komu uda się wrócić do domu musi poddać się 14-dniowej kwarantannie. To bardzo ważne, aby nie pozwolić na rozprzestrzenianie się niebezpiecznego wirusa.

Na czym dokładnie polega kwarantanna? O czym należy  pamiętać?

Kwarantanna domowa jest środkiem zapobiegawczym, który ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych patogenów, w tym przypadku koronawirusa. Trwa dwa tygodnie.W tym czasie:

  • w żadnym wypadku nie wychodź z domu
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże Ci sąsiad lub ktoś bliski (nie wolno jednak nikogo zapraszać do domu. Ktoś, kto przyniesie Ci zakupy, musi zostawić je np. przed drzwiami wejściowymi do mieszkania i zadzwonić dzwonkiem)
  • jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie
  • mieszkanie lub pokój, w których spędzasz kwarantannę, musisz często wietrzyć. Myj też często ręce i dezynfekuj klamki, blaty oraz urządzenia, które obsługujesz dotykowo, np. telefon i tablet.
  • co najmniej dwa razy dziennie trzeba sprawdzać temperaturę ciała. Jeżeli masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie. Nie korzystaj z transportu zbiorowego

Jeżeli nie możesz spędzić kwarantanny tam, gdzie mieszkasz, służby wskażą Ci konkretne miejsce, w którym będziesz musiał przebywać, np. przystosowane w tym celu akademiki, schroniska, ośrodki młodzieżowe lub turystyczne albo hotele.

Przestrzeganie zasad kwarantanny sprawdzane jest systematycznie przez policjantów. Niezastosowanie się do nich grozi karą w wysokości 5 ty. złotych.

Iwona Kosztyła