17 czerwca 2019

Do podlewania roślin pracownicy potrzebują ok. 20 tysięcy litrów wody.

Pelargonia wielkokwiatowa, petunia, begonia, wilec, komarnica czy trawa rozplenica, to m.in. gatunki roślin, które tworzą obecnie letnie ukwiecenie naszego miasta. Kolorowe kompozycje z ponad 4 tysięcy sztuk sadzonek, pojawiły się w ramach zmiany nasadzeń na skwerach, placach czy klombach miejskich. Nasadzeń dokonało Jarosławskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. Spółka odpowiada też za pielęgnację roślin.

Na placach, skwerach, klombach i innych miejskich terenach zielonych Jarosławskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. wykonało letnie ukwiecenie. Kwitnące rośliny już od pierwszych wiosennych dni są kolorową ozdobą naszego miasta. W późniejszych miesiącach, bratki czy pierwiosnki zastępują m.in. pelargonie, begonie i petunie. Barwne kompozycje z begonii w kilku kolorach pojawiły się już na rogu ul. Lubelskiej i Opolskiej, 3 Maja i Tarnowskiego, Poniatowskiego i 3 Maja oraz na Placu Mickiewicza. Tradycyjnie nasadzenia zostały wykonane w gazonach i wiszących donicach.

Od kilku lat na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Słowackiego sprawdzają się kompozycje z berberysów, tawuł, cisów kolumnowych, świerka białego oraz buka jako dominanty. Kompozycje te są uzupełniane co roku kwiatami sezonowymi, natomiast same w sobie tworzą rabatę wieloletnią i stałą.

Dodatkowo przechodniów cieszą kompozycje z dwubarwnej petunii, limonkowego wilca oraz pelargonii w stożkach ustawionych w obrębie rynku oraz w wiszących donicach. Kwiaty pojawiają się też przy Bramie Krakowskiej oraz w ośmiu pojemnikach przy Ratuszu, które pełnią funkcję ogrodów deszczowych. W tym roku dodatkowo została ustawiona efektowna donica przed głównym wejściem do Parku Miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino, która zarówno gabarytami, jak i kolorem oraz nasadzeniami przyciąga uwagę przechodniów. 

Warto przypomnieć, że od 3 lat w sezonowych nasadzeniach biorą udział również dzielnice zgłoszone do konkursu na „Kwitnącą Dzielnicę”. W tegorocznej edycji z otrzymanych sadzonek sześć dzielnic wykonało własne kompozycje na wybranych, dostępnych miejskich terenach. Dzięki temu ukwieconych miejsc w Jarosławiu jest jeszcze więcej. Zwycięzcę konkursu poznamy 29 czerwca, ok. godz. 18.00 podczas Dni Jarosławia.  

Za miejskie nasadzenia oraz pielęgnację roślin odpowiada Jarosławskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. W okresie nasilonych upałów rośliny wymagają szczególnej opieki. 

Iwona Kosztyła