27 marca 2019

Szef MON odwiedził między innymi uczniów klas mundurowych w Miejscu Piastowym.

Szef MON spotkał się z żołnierzami i uczniami klas mundurowych Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Na placu apelowym przed budynkiem szkoły ślubowanie złożyli uczniowie klas mundurowych.  To największa szkoła mundurowa na Podkarpaciu. W 9 klasach uczy się 180 uczniów. Od 2017 roku szkoła uczestniczy w programie MON – Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Program zawiera zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym szkolenia poligonowe podczas obozów szkoleniowych.

W Sanoku szef resortu obrony spotkał się  z żołnierzami Wojskowej Komendy Uzupełnień i 25 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Brygady Obrony Terytorialnej. Minister Mariusz Błaszczak mówił o rezultatach akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Kiedy inicjowałem tę kampanię spodziewałem się dużego zainteresowania, jednak rezultaty przekroczyły oczekiwania – zaznaczał minister obrony narodowej. Podczas dwóch edycji kampanii chęć wstąpienia do armii zgłosiło 15,5 tys. kandydatów. Wśród nich były osoby zainteresowane służbą zarówno w wojskach operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.

Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego to dla resortu obrony kwestia priorytetowa bo zwiększająca bezpieczeństwo Polski i Polaków.  Z tego powodu powołałem 18 Dywizję Zmechanizowaną, która formuje się po wschodniej stronie Wisły. Stworzyłem też odpowiednie warunki formalno-prawne, a także finansowe, aby wojsko mogło się rozrastać – mówił.

Podczas wizyty na Podkarpaciu minister poinformował także o nowym programie resortu  „Wdzięczni Bohaterom. Obrońcom Ojczyzny 1939r.  który ma zachęcić młodzież do opieki nad miejscami pamięci związanymi z wydarzeniami z września 1939 roku, a także nad mogiłami żołnierzy, którzy wówczas polegli. – Pamiętajcie o grobach tych, którzy oddali życie za wolną ojczyznę – zwrócił się do kadetów.

Fot 3 PBOT

Iwona Kosztyła