20 maja 2020

Kurs prowadzą byli operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów, specjaliści medycyny pola walki, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA.

Podkarpaccy terytorialsi szkolą się z medycyny taktycznej pod okiem byłych operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów, specjalistów medycyny pola walki, absolwentów elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA. Instruktorzy  przeszkolą 12 żołnierzy – medyków z Podkarpacia.

Szkolenie odbywa się w ramach operacji „Odporna wiosna” w celu podwyższenia kwalifikacji ratowniczych żołnierzy zajmujących stanowiska ratowników medycznych w sekcjach lekkiej piechoty. Wśród wymagań, które musiały zostać spełnione przez żołnierzy biorących udział w kursie medycyny pola walki było posiadanie uprawnień ratownika medycznego lub kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Jednym z warunków wzięcia udziału w kursie było także przejście wstępnej selekcji. Dowódcy batalionów przeprowadzili weryfikację osób, które spełniały wymagania narzucone przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Tych 12 śmiałków, którzy się zakwalifikowali,  do piątku uczestniczy w kursie medycyny taktycznej – Tactical Combat Casualty Care – TCCC. Kurs ten jest oparty na wytycznych komitetu Tactical Combat Casualty Care. Dzięki praktycznej wiedzy zdobytej podczas szkoleń terytorialsi będą mogli także skuteczniej działać w sytuacjach kryzysowych – podczas zagrożenia życia lub zdrowia obywateli w realnych okolicznościach – jak choćby wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z COVID-19.

Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze otrzymają certyfikat „T3C NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO.

 

Iwona Kosztyła