20 sierpnia 2021

Sanok ma możliwość odegrać istotną rolę w powodzeniu tego przedsięwzięcia i być jednym z największych jego beneficjentów.

W wydarzeniu wzięli udział wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski, rektor Politechniki Rzeszowskie jim. I. Łukasiewicza prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku dr hab. Elżbieta Cipora, dyrektor Regionu Podkarpackiego BGK Beata Rapa, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych w Krajowej Izbie Gospodarczej Tomoho Umeda, p.o. Prezes Zarząd u Autosan Adam Smoleń , Prezes Zarządu SPGK Sanok dr Krzysztof Jarosz. Moderatorem pytań podczas rozmowy eksperckiej był Adam Poręba.

– Nie mam wątpliwości, że wodór jest przyszłością i tym zasobem, którego wykorzystanie chcemy rozwijać. Zrobiliśmy już pierwszy krok, premier Mateusz Morawiecki, biorąc pod uwagę nasz potencjał, zdecydowało utworzeniu Doliny Wodorowej właśnie w naszym regionie – powiedziała wojewoda Ewa Leniart otwierając konferencję.

– Sanok ma możliwość odegrać istotną rolę w powodzeniu tego przedsięwzięcia i być jednym z największych jego beneficjentów. Tu jest ulokowana produkcja pojazdów gotowych do implementacji zasilania wodorowego. Tu powstają gotowe rozwiązania, na które nie musimy czekać latami – dodała Ewa Leniart.

Takimi rozwiązaniami dysponuje Autosan. Firma już od pewnego czasu przygotowuje swój projekt pojazdu o zasilaniu wodorowym.– Jesteśmy w trakcie budowy prototypu, który jest już na linii montażowej. Autobus jest zaprojektowany i jest właśnie budowany. Pod koniec września, powinien się już pojawić na ulicach Sanoka – przyznał wtrakcie dyskusji prezes Autosanu Adam Smoleń. Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o kwestiach związanych z technologią wodorową, perspektywami rozwoju w tym obszarze i współpracy międzynarodowej.

Iwona Kosztyła